Roon Ready czy Roon Tested – jaka to różnica i co wybrać?

Jak najtaniej zainstalować i używać Roona
26 października, 2021
Duevel Planets, Enterprise, Bella Luna, Sirius – dlaczego to tak dobrze gra?
4 lutego, 2022

Bez operowania pojęciami „Roon Ready” czy „Roon Tested” nie da się wyjaśniać kwestii związanych z użytkowaniem Roona. A ponieważ są to pojęcia niemal fundamentalne w Roonie, niezbędne do właściwego zrozumienia funkcji urządzenia końcowego (Endpointa) i właściwego wyboru przy zakupie, dlatego pomożemy w zrozumieniu różnicy pomiędzy nimi. W tym artykule wyjaśniamy o co chodzi.

Struktura Roona

Jak wiadomo, Roon jest trójwarstwową platformą lub, w uproszczeniu mówiąc, aplikacją do katalogowania i odtwarzania muzyki. Tak naprawdę jest zdecydowanie czymś więcej, ale na potrzeby wyjaśnienia pojęć „Roon Ready” i „Roon Tested” taka definicja nam wystarczy. Najważniejsze w niej jest słowo „trójwarstwowa”. Pisaliśmy o tym przy okazji poprzedniego artykułu – jak najtaniej skompletować sprzęt pod Roona.



Roon składa się z:

  • rdzenia (core),
  • pilota, czyli aplikacji sterującej (remote lub inaczej control),
  • urządzenia końcowego (end-point device).

Rdzeń to mózg Roona, który wszystkim zarządza, koordynuje i zapewnia działanie. Pilot, to interfejs dający nam możliwość komunikowania się z rdzeniem i wydawania mu poleceń. Zaś urządzenie końcowe to takie, które wreszcie „zrobi hałas”, czyli odtworzy muzykę cyfrową lub przekaże ją dalej do wzmacniacza. Pojęcia „Roon Ready” i „Roon Tested” odnoszą się właśnie do tej ostatniej warstwy – do urządzenia końcowego i określają stopień, w jakim dane urządzenie jest zgodne z Roonem.

Perfect Audio Blog - Roon Ready czy Roon Tested - jaka to różnica?

Czym jest RAAT – Roon Advanced Audio Transport?

Aby w pełni zrozumieć pojęcia „Roon Ready” i „Roon Tested”, trzeba przywołać jeszcze jedno pojęcie ze świata Roona, a jest nim RAAT – Roon Advanced Audio Transport. W dosłownym tłumaczeniu to Roonowski Zaawansowany (sposób) Transportu (zawartości) Audio. Jest to więc autorskie rozwiązanie firmy Roon Labs, czyli twórców Roona, które odpowiada za przesył informacji o muzyce, opracowane z naciskiem na zapewnienie wysokiej jakości dźwięku. Ale to nie wszystko, bo nie tylko o sam dźwięk chodzi, lecz także o metadane (informacje o albumie, twórcy itp.) oraz o komunikację z urządzeniami. RAAT umożliwia bowiem „dogadywanie się” (integrację) ze sprzętem poprzez kontrolowanie zachowania przycisków, wyświetlaczy, potencjometrów itp. tychże urządzeń. Dzięki temu można sterować urządzeniami końcowymi z „pilota”, czyli z drugiej warstwy systemu (np. z telefonu czy tabletu). Twórcy Roona lubią mówić o RAAT, jako o AirPlayu, ale dla audiofilów – czymś podobnym, ale dużo lepszym. RAAT jest podstawą dystrybucji dźwięku i zapewnieniem komunikacji w ekosystemie Roona. Mówiąc inaczej, lecz ogólniej, RAAT to specyficzny protokół przesyłu danych w sieci.

RAAT umożliwia odtwarzanie muzyki z Roon do takich punktów jak:

  • Urządzenia sprzętowe „Roon Ready”
  • Wyjścia audio, karty dźwiękowe i przetworniki cyfrowo-analogowe z USB podłączone do rdzenia Roona (do Core)
  • Wyjścia audio, karty dźwiękowe i przetworniki cyfrowo-analogowe z USB podłączone do dowolnego komputera lub urządzenia, na którym uruchomiony jest Roon Bridge
  • Wyjścia audio i przetworniki cyfrowo-analogowe z USB podłączone do urządzeń z systemem Android, na których uruchomiony jest Roon Remote

Program partnerski Roon Labs

W 2015 roku Roon Labs udostępniło pakiet Roon Ready SDK (Software Development Kit), czyli komplet informacji potrzebny do tego, by twórcy sprzętu audio byli w stanie tak projektować swoje urządzenia, aby były zgodne z RAAT, czyli potrafiły natywnie (w sobie) obsługiwać roonowski protokół przesyłu dźwięku i prawidłowo funkcjonować w całym ekosystemie roonowskim (komunikować się), stając się elementem (trzecią warstwą) środowiska Roon. Od tego czasu mnóstwo marek produkujących sprzęt audio implementuje Roona do swoich urządzeń. Pełną, aktualną i stale rosnącą listę urządzeń „Roon Ready” można znaleźć na stronie Roon Labs – kliknij tutaj

Roon Ready i Roon Tested – jaka to różnica?

Roon Ready

AVM Ovation CS 8.3 - Roon ReadyWciąż jednak nie mamy do końca wyjaśnionych tytułowych pojęć. „Roon Ready” dotyczy streamerów z portem Ethernet, czyli działających w sieci, w których producent zaimplementował roonowską technologię strumieniowania RAAT. „Roon Ready” jest więc z jednej strony zapewnieniem producenta danego sprzętu audio, że zaimplementował w nim protokół RAAT, ale jednocześnie z drugiej strony, Roon Labs poświadcza, że zbadał osobiście to urządzenie i gwarantuje zgodność. Odznaka „Roon Ready” to najwyższy poziom integracji Roon dostępny dla partnerów i oznacza, że ​​technologia Roon jest faktycznie osadzona w ich urządzeniach i prawidłowo wdrożona. Takie urządzenie jest w stanie strumieniować gęste pliki, czyli muzykę w najwyższej jakości, ale także zapewnia prostą konfigurację i codzienną niezawodność, niezależnie od producenta, ceny urządzenia czy jego funkcjonalności.

Roon Labs chlubi się, że dzięki takiemu podejściu, użytkownik końcowy otrzymuje bezkompromisowo zachowujące się urządzenie audio, zawsze zgodnie z oczekiwaniami, bez względu na to, od jakiego producenta ono pochodzi, bo zawsze jest pod kontrolą RAAT. Pod tym pojęciem kryje się także program wsparcia i współpracy między Roon Labs, a producentem audio, a wszystko po to, żeby użytkownik końcowy spał spokojnie, a jego urządzenie zawsze miało zapewnioną prawidłowość funkcjonowania, w szczególności po pojawieniu się nowych wersji i aktualizacji Roona. Roon Labs posiada u siebie wszystkie certyfikowane urządzenia audio każdego producenta i zawsze jest w stanie je testować z nowymi wydaniami swojego oprogramowania oraz badać na okoliczność zapewnienia wsparcia klientowi (odtworzenie problemu, znalezienie błędu itp.).

Przykład urządzenia „Roon Ready” z naszej oferty – AVM Ovation CS 8.3

Roon Tested

Perfect Audio Blog - Melco Roon Tested„Roon Tested” odnosi się do sprzętów audio typu DAC, podłączanych przez USB, HDMI, AirPlay (wspierana tylko pierwsza wersja), Google Cast, czy inne protokoły. Wszelkie urządzenia audio rozpoznane przez system operacyjny będą rozpoznawane także przez Roona – od kart dźwiękowych PCI po przetworniki cyfrowo-analogowe z USB. Jest to drugi, niższy stopień certyfikacji (zgodności) urządzenia audio z Roonem. Roon Labs gwarantuje, że przetestował dane urządzenie, będzie ono widoczne w systemie, łatwo konfigurowalne i będzie prawidłowo funkcjonowało, choć niekoniecznie z zapewnieniem najwyższej jakości, jaką daje zgodność na poziomie „Roon Ready”. Z drugiej strony, urządzenie tego typu nie musi mieć certyfikacji „Roon Tested”, aby mimo wszystko poprawnie działać z Roonem. „Roon Tested” jest więc bardziej czymś w rodzaju zapewnienia, czy gwarancji danej przez Roon Labs i producenta, że to urządzenie przeszło testy i podlega procedurom wsparcia na wypadek wystąpienia problemów.

Wynika z tego, że niektóre urządzenia mogą mieć oba certyfikaty – jako sieciowe odtwarzacze strumieniowe mogą być „Roon Ready”, a posiadając dodatkowo którąś z możliwości połączenia, np. przez USB czy S/PDIF lub AirPlay czy Chromecast, mogą być oznaczone jako „Roon Tested”.

Przykład urządzenia „Roon Tested” z naszej oferty – Melco N100

Bridge (Digital Output Only)

Roon opisuje wszystkie urządzenia końcowe na kilka możliwych sposobów: na przykład jako DAC, Integrated Amp, Preamp, Bridge (Digital Output Only) czy Powered Speaker. Wyjaśnienia może wymagać „Bridge”. Będzie to urządzenie strumieniujące, posiadające jedynie wyjścia cyfrowe, czyli niemające przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC-a). Innymi słowy to transport, który może być również sieciowy i wówczas będzie „Roon Ready” lub bez funkcji sieciowych i wtedy, jako zgodny z Roonem będzie oznaczony przez „Roon Tested”. Zostanie rozpoznany przez Roona, jako end-point strumieniujący dalej dane cyfrowe do oddzielnego przetwornika DAC.

Roon Ready czy Roon Tested – co wybrać?

Które urządzenie wybrać?

Największą wygodę działania i zgodność z Roonem zapewniają tylko urządzenia „Roon Ready”. Jeśli chcemy zbudować prosty system audio i korzystać z Roona, to najlepiej wybrać któryś z amplitunerów sieciowych opatrzony etykietą „Roon Ready”. Będzie to jedyne urządzenie audio, które potrzebujemy, oprócz kolumn głośnikowych (oczywiście niezależnie od wszystkiego zawsze potrzebujemy komputer z zainstalowanym rdzeniem Roon Core i wykupioną licencją Roona). Taki amplituner podłączamy kablem ethernetowym do lokalnej sieci domowej, przypinamy kolumny i możemy sterować nim przez aplikację Roon Remote i odtwarzać ulubioną muzykę z własnych zasobów plikowych lub z serwisów strumieniujących, o ile oczywiście mamy wykupiony do nich dostęp. Jeśli natomiast budujemy system dzielony, składający się z wielu komponentów, to także najlepiej sięgnąć po streamera „Roon Ready”, który pod pełną kontrolą Roona przekaże sygnał audio do dalszych urządzeń, np. do DAC-a, a ten do wzmacniacza.

Niemniej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z urządzenia „Roon Tested” lub wręcz takiego, które nie ma certyfikatu, a i tak będzie działać z Roonem. Jak wspomniano powyżej, każde urządzenie widoczne w sieci przez AirPlay czy Chromecast lub podłączone kablem cyfrowym do komputera z rdzeniem Roona, będzie przez niego widoczne i będzie funkcjonować. Trzeba tylko pamiętać, że wygoda takiego rozwiązania jest mniejsza, funkcjonalność i kontrola nad urządzeniem gorsza, a jakość odtwarzania zwykle słabsza.

Podsumowanie

Jak widać, Roon to zdecydowanie coś więcej niż aplikacja do katalogowania i odtwarzania muzyki. To cały wielowarstwowy ekosystem wraz z nałożonymi na niego programami partnerskimi dotyczącymi współpracy i wsparcia pomiędzy wszystkimi uczestnikami, w tym także użytkownika końcowego, w celu zagwarantowania mu jak najlepszego produktu i możliwości bezproblemowego korzystania z urządzeń audio pod kontrolą Roona.